ژاپن به عنوان موفق‌ترین کشور جام ملت‌های آسیا، به امارات متحده‌ی عربی می‌رود تا به عنوان یکی از آماده‌ترین تیم‌های تورنمنت، برای پنجمین بار جام آسیا را بالای سر ببرد.

بازیکنان نام آشنای سامورایی‌های آبی نیازی به معرفی ندارند و همگی بازی مقابل بلژیک در یک شانزدهم نهایی جام جهانی را به یاد دارند. بازی‌ای که ژاپن در نهایت تحیر دو بر هیچ پیش افتاده بود اما در نهایت بازی را سه بر دو واگذار کرد.

بلافاصله بعد از پایان تورنمنت، بازیکنان باتجربه‌ای چون کیسوکه هوندا، ماکوتو هاسبه و گوتوکو ساکای از بازی‌های ملی خداحافظی کردند اما خبر خوب برای سرمربی هاجیمه موریاسو این است که استعدادهای جوان بسیاری برای بازی در بال‌های تیم حاضرند.

مشخصات تیم ملی ژاپن:

سرمربی: هاجیمه موریاسو

کاپیتان: مایا یوشیدا

بهترین عملکرد در جام ملت‌های آسیا: قهرمان (1992، 2000، 2004، 2011)

عملکرد در آخرین دوره: یک چهارم نهایی (در پنالتی‌ها مغلوب امارات متحده‌ی عربی شد)

مسابقات

9 ژانویه: ژاپن مقابل ترکمنستان (استادیوم النهیان، ابوظبی- ساعت 15 به وقت محلی)

13 ژانویه: عمان مقابل ژاپن (استادیوم شهرک ورزشی زاید، ابوظبی- ساعت 17:30 به وقت محلی)

17 ژانویه: ژاپن مقابل ازبکستان (استادیوم خلیفه بن زاید، العین- ساعت 17:30 به وقت محلی)

بازیکن کلیدی: یویا اوساکا

یویا اوساکا گل برنده را در بازی مقابل کلمبیا در جام جهانی به ثمر رساند.

با وجود سابقه‌ی نسبتن زیاد در عرصه بین‌المللی، یویا اوساکا پس از حضور به عنوان تک مهاجم در روسیه تبدیل به یکی از کلیدی‌ترین بازیکنان ژاپن شده است.

با وجود هیکل نه چندان بزرگش، اوساکا می‌تواند به راحتی برای مدافعان بزرگ جثه به مانند ونسان کمپانی در بازی با بلژیک دردسر درست کند و به احتمال زیاد همین رویکرد قدرتمندانه مقابل مدافعان حریف را در امارات تکرار کند.

با شم قوی در گل زدن، مهاجم وردربرمن می‌تواند با پشتیبانی هافبک‌های تیم یکی از شانس‌های کسب کفش طلای این دوره از رقابت‌ها باشد.

ستاره جوان: ریتسو دوان

دوان در تمام 5 بازی ژاپن پس از جام جهانی حضور داشته. با وجود داشتن تنها 20 سال سن ریتسو دوان پس از انتقالش از گامبا اوساکا به خرونیخن به یکی از پدیده‌های لیگ هلند تبدیل شده و توجه موریاسو را به خود جلب کرده است.

با توانایی بازی در هر سه پست هافبک تهاجمی، سرعت و توانایی دوان برای هر خط دفاعی‌ای دردسرساز است.

با توجه به دعوت نشدن شینجی کاگاوا، تاکاشی اینوئی و شینجی اوکازاکی به لیست 23 نفره‌ی تیم ژاپن، شانس حضور برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیکن جوان آسیا در تیم اصلی بسیار بالاست.

نتیجه نهایی

سامورایی‌های ابی به احتمال زیاد در مرحله‌ی گروهی از سد ازبکستان، عمان و ترکمنستان به راحتی عبور می‌کنند. اما کمی شانس در انتخاب حریف یک شانزدهم دخیل است و ژاپن پس از حذف مقابل امارات متحده‌ی عربی در تورنمنت قبلی، با چالش‌های پیش‌رو آشنا است.

با این اوصاف، انتخاب‌های موریاسو برای جام ملت‌ها حاکی از آن است که نسل جدیدی از سامورایی‌های آبی با حضور بازیکنان جوانی چون دوان، شویا ناکاجیما و تاکومی مینامینو ظهور کرده که می‌توانند خود را در مهم‌ترین مسابقات آسیایی ثابت کنند.

با کیفیت بازیکنان پیر و جوانی که موریاسو در اختیار دارد، تیم او به چیزی کم‌تر از رسیدن به فینال رقابت‌ها قانع نخواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید