ویدیوی اختصاصی فوتبال‌تاکس: همه‌ی اطلاعات لازم درباره‌ی تیم ملی قطر یکی از فینالیست‌های جام‌ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

پیش از ورود به جام ملت‌های آسیا 2019، بسیاری تیم ملی قطر را حتی مدعی صعود به نیمه نهایی هم نمی‌دانستند. اما حالا آن ها برای اولین بار در تاریخ خودشون در فینال مسابقات قرار دارن و جمعه مقابل ژاپن قرار می‌گیرند. نگاهی بندازیم به ماجراجویی میزبان جام جهانی سال 2022 در جام ملت‌های آسیای امسال.
هنگامی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 انتخاب شد، بسیاری نسبت به این انتخاب فیفا معترض بودند. این تیم خاورمیانه‌ای توانست کشورهایی چون استرالیا، ژاپن، کره‌ی جنوبی و ایالات متحده‌ی آمریکا را در راه رسیدن به این میزبانی شکست دهد.
با گذر زمان، مخالفان میزبانی قطر بیش از پیش شد. حواشی‌ای چون فساد در فیفا، برخورد غیرانسانی با کارگران و تغییر زمان برگزاری از جمله مسائلی است که قطر به آن متهم شده است.
اما در میان این‌ها، به نظر می‌رسد تیم ملی قطر خود را برای آینده و بزرگترین تورنمت فوتبال آماده کرده است.

اما فلیکس سانچز وارد میشود.
قطر هیچگاه در آسیا حضور قدرتمندی نداشته و حتی جزو مدعیان صعود به مرحله ی حذفی جام ملت‌های آسیا نبوده‌اند. اما در سال 2017، همه چیز تغییر کرد.
فدراسیون فوتبال قطر سرمربی پیشین تیم ملی زیر 20 ساله‌های این کشور و مربی تیم جوانان بارسلونا ، فلیکس سانچز را به عنوان سرمربی تیم بزرگسالان و تیم زیر 23 سال انتخاب کردند. زیر نظر سانچز تیم زیر 23 ساله‌های قطر موفق شد مقام سوم را در جام ملت‌های آسیا سال را کسب کند.
سانچز به خوبی تونسته فلسفه ی لاماسیای بارسلونارو به تیم ملی قطر تزریق کنه . اون در دو سال اخیر تونسته تیمی هجومی و جذاب درست کند که ستارگان جوان قابل توجهی مانند علی المعز و بسام الراوی در آن به چشم می‌خورند. قطر جوان‌ترین تیم این دوره‌ی مسابقات بوده و 11 عضو این تیم زیر 22 سال سن داشته‌اند.

در دو سال اخیر، نشانه‌های پیشرفت قطر محسوس بوده اما شاید بزرگترین نشانه‌اش به نوامبر 2018 بازمی‌گردد؛ جایی که آن‌ها توانستند یکی از 20 تیم برتر فیفا در این چند سال، سوئیس را با تک گل اکرم عفیف شکست دهند. پنج روز بعد نیز آن‌ها در مقابل ایسلند به تساوی 2 بر 2 رضایت دادند.
این دو عملکرد فوق‌العاده مقابل تیم‌های سرسخت اروپایی توجه جهانیان را به قطر جلب کرده است.

و نهایتا ماجرایی به نام جام ملت‌های آسیا
پیش از آغاز جام ملت‌ها، قطر بیش از یک مدعی، یک مهره‌ی غیرقابل پیش‌بینی به شمار می‌رفت. قطری‌ها در گروه نسبتا آسانی با کره‌ی شمالی، لبنان و عربستان سعودی قرار گرفتند. اولین مسابقه‌ی آن‌ها مقابل لبنان، منجر به یک پیروزی 2 بر 0 برابر لبنان در یک بازی سرگرم کننده شد. اما بازی‌های بعدی این، قدرت‌نمایی قطری‌ها پررنگ‌تر شد. آن‌ها کره‌ی شمالی را با 6 گل در هم کوبیدند و از سد عربستان گذشتند.
این درخشش در مرحله‌ی حذفی نیز ادامه داشت. آن‌ها در دور یک هشتم با نتیجه‌ای نزدیک از سد عراق گذشتند و یکی از بزرگ‌ترین مدعیان این تورنمنت، کره‌ی جنوبی را شکست دادند. در نیمه‌نهایی نیز میزبان مسابقات، امارات را در یک بازی کاملا یک طرفه 4 بر 0 پشت سر گذاشتند تا حریف ژاپن در فینال شوند. شاگردان سانچز در این بازی ها 16 گل به ثمر رسانده‌اند در حالی که هیچ گلی دریافت نکرده‌اند. و این آمار یعنی اینکه اونا سه رکورد بهترین خط حمله بهترین خط دفاع و تفاضل گل تاریخ آسیارو از آن خودشون کردن
عملکرد فوق‌العاده‌ی قطر، آن‌ها را در مرکز توجه فوتبال جهان قرار داده. طرفداران می‌توانند این انتظار را داشته باند که قطر 2022 جز استادیوم‌های زیبا، قابلیت‌های دیگری در چنته دارند. سوال این است که آیا این تیم جوان در دوره‌ی مسابقات بین‌المللی آتی روندشان را ادامه خواهند داد؟ یا عملکردشان در جام ملت‌های آسیا کامبل شانسی بوده؟

دیدگاهتان را بنویسید